Çiğ Mama ile Pişmiş Mama arasındaki farklar

ÇİĞ vs PİŞMİŞ

HappyTail'de, gerçek içeriklerle yapılan tüm gıdaların, kalite, sindirilebilirlik ve biyoyararlanım açısından ticari olarak işlenmiş mamalardan daha iyi olabileceği açıktır. Son zamanlardaki bilimsel araştırmalar bu değerlendirmeyi desteklemektedir. Çiğ diyetler bazen taze veya dondurulmuş olarak pazarlandığından, bazı müşterilerimiz bize pişmiş ve çiğ gıda arasındaki farkı ve neden yiyeceklerimizi pişirmeyi tercih ettiğimizi soruyorlar. HappyTail, bu kararı dostlarımız için en uygun ve sağlıklı yiyeceği, kalite standartarı doğrultusunda İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi hocalarıyla birlikte ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile yapılan formulasyon sonucunda almıştır. Tüm bu etkenler birlikte ele alındığında, dengeli, taze hazırlanmış, pişirilmiş bütün yiyeceklerin mümkün olan en iyi köpek maması yapma görevimiz için en iyi seçenek olduğunu göstermiştir.

HAM VE PİŞMİŞ ÜRÜNLERİN SİNDİRİLEBİLİRLİK ARAŞTIRMALARI

Son çalışmalar, hayvanların tüm gıda diyetlerinin  ham ve pişirildiklerinde aynı bileşenler arasında sindirile bilirlik bakımından herhangi bir farklılık gösterememiştir. Yapılan araştırmalarda; çalışmada, pişirilmeden önce ve pişirildikten sonra ham bileşenlerin beslenmesi arasındaki sindirile bilirlik açısından önemli bir fark bulunmamıştır.

ÇİĞ ÜRÜNLER İLE İLİŞKİLİ OLASI SAĞLIK RİSKLERİ

Çiğ diyetlerle ilişkilendirilen olası sağlık riskleri hayvanlara ve halk sağlığına ilişkin endişeleri içerir:

  • Patojenlerle kontaminasyon. Çiğ et, hem hayvanlara hem de insanlara zarar verebilecek çeşitli patojenlerle kontamine (bulaşma) olabilir. Ticari çiğ diyetlerde kullanılan etlerin çoğu doğru bir şekilde kullanılmayabilir (örn: ISO sertifikalı olmayan ürünler), böylece bunlar saklanma, tüyler, kesim, iç organların çıkarılması veya işleme ve paketleme işlemlerinden bakteriyel kontaminasyon elde edebilirler. En riskli olanları da Salmonella spp ve E. coli patojenleridir. Bu nedenle HappyTail; veteriner hekimlerce test edilmiş ürünler kullanıldıktan sonra, olası riskleri ortadan kaldırarak daha sağlıklı ve lezettli ürünler elde etmek amacıyla kalite standartlarına uygun şekilde pişirilir. Daha sonra ürünler vakumlu paketlere doldurulup sterilize edildikten sonra kontaminasyon riskini ortadan kalkmış olur.
  • Komple ve Dengeli: Yapılan çalışmalar, ham formlar uygun şekilde formüle edilmediğinde beslenme dengesizlikleri ile ilgili önemli endişeleri ortaya çıkarmıştır. 2001 yılında kayda değer bir Ca / P oranı ve E vitamini de dahil olmak üzere çeşitli önemli vitaminlerde eksiklikler görülmüştür. HappyTail diyetleri ise tam ve dengeli beslenme için İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi hocaları ile birlikte  özel olarak formüle edilmiştir

 

SONUÇ

Güncel araştırmalar, çiğ ve pişmiş diyetler arasında sindirilebilirlik açısından önemli farklılıklar olmamasına karşın, hem köpekler hem de evcil hayvan ebeveynleri için çiğ beslenmede bazı potansiyel tehlikeler olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, kalite standartlarına uyarak , kendi çalışanlarımızın ve müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için, tüm HappyTail ürünlerimiz T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı,insan tüketimine uygun içeriklerle, katkısız, doğal ve küçük gruplar halinde günlük taze tüketilmek üzere üretilir. Tüm yiyeceklerimiz, periyodik olarak analiz edilip araştırılmış ve kedi -köpeklerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde formüle edilmiştir.